پروستاتیت و رابطه جنسی

صمیمیت با پروستاتیت

غده پروستات برای بدن انسان بسیار مهم است، زیرا ماده ای که بخشی از اسپرم است را سنتز می کند. فرآیندهای التهابی در غده پروستات پروستاتیت نامیده می شود. این بیماری بر روی نعوظ و همچنین فرآیند ادرار تأثیر می گذارد که به نوبه خود بر وضعیت عاطفی فرد تأثیر می گذارد. در موارد پیشرفته، پروستاتیت به آدنوم پروستات تبدیل می شود، اغلب این بیماری با واسکولیت یا اورتریت همراه است.

بروز پروستاتیت حاد یا مزمن بر کل بدن مرد و اول از همه بر اندام های دستگاه تناسلی تأثیر می گذارد. در عین حال، زندگی جنسی نیز آسیب می بیند، زیرا در پس زمینه فرآیند التهابی در غده پروستات، اختلال نعوظ و مشکلات قدرت مشاهده می شود.

این وضعیت به طور قابل توجهی کیفیت زندگی یک مرد را کاهش می دهد و نیاز به تعیین درمان دارد. در عین حال، بسیاری از بیماران از خود می پرسند که آیا می توان در درمان پروستاتیت رابطه جنسی داشت و آیا این امر منجر به پیشرفت بیماری می شود؟

آیا می توان با پروستاتیت رابطه جنسی داشت؟

از آنجایی که افراد جوان و نه فقط مستمری بگیران، ممکن است به پروستات مبتلا شوند و سرشار از قدرت و انرژی هستند، پس مطمئناً علاقه مند هستند که آیا می توان با پروستاتیت رابطه جنسی داشت یا خیر. نظر متخصصان در مورد این موضوع را می توان به دو دسته تقسیم کرد: برخی از ایده پرهیز جنسی طولانی مدت حمایت می کنند، در حالی که برخی دیگر از این ایده حمایت می کنند که نباید زندگی جنسی فعال را متوقف کرد. در واقع، ورم پروستات عامل ناتوانی جنسی نیست، بلکه درد پس از ارگاسم، مردان را مجبور می کند تا از لذت های نفسانی دست بکشند.

البته با نوع پیشرفته این بیماری، تلاش برای عشق ورزیدن بعید است فایده ای داشته باشد، اما با التهاب، غده پروستات باید ماساژ داده شود. بهترین ماساژ از داخل در هنگام انزال انجام می شود، زیرا ماهیچه ها منقبض می شوند که حرکت اسپرم را تضمین می کند. عمل انزال یک مکمل عالی برای ماساژ پروستات یا حتی جایگزین آن خواهد بود، اگر به دلایلی ماساژ غیرممکن باشد. همچنین، با پرهیز کامل جنسی، عواقب منفی مانند رکود خون در اندام تناسلی، سطح تستوسترون کاهش می یابد، نیاز به فعالیت پروستات کاهش می یابد، بنابراین عملکرد آن کم رنگ می شود. این عواقب وضعیت را تشدید می کند و می تواند منجر به تشدید بیماری شود.

اما از سوی دیگر، انزال بیش از حد مکرر می تواند آسیب برساند. برخی از مردان، با آموختن اینکه داشتن رابطه جنسی تأثیر مثبتی بر پروستات ملتهب دارد، می‌توانند زندگی جنسی فعالی را بدون تماشای بیش از حد شریک زندگی خود آغاز کنند، که تأثیر منفی بر وضعیت خواهد داشت. هر بدن زن دارای یک میکرو فلور خاص است که ممکن است با میکرو فلور مرد سازگار نباشد. علاوه بر این، او ممکن است ناقل یک بیماری عفونی یا قارچی باشد، بنابراین رابطه جنسی محافظت نشده تنها می تواند منجر به یک فرآیند التهابی شود. بنابراین، توصیه می شود برای کاهش خطر هر گونه عارضه، با شریک همیشگی خود عشق ورزید.

در صورت عدم وجود شریک دائمی، تمیز کردن مجاری منی با کمک خودارضایی ضروری است. از آنجایی که انزال زودرس اغلب با پروستاتیت اتفاق می افتد، می توانید شروع به به تعویق انداختن لحظه ارگاسم، توقف موقت اصطکاک و سپس از سرگیری مجدد آن کنید. اما باید اقدامات احتیاطی را به خاطر بسپارید و بدنی که از قبل ضعیف شده است را بیش از حد بار نکنید. شما نمی توانید بیش از یک انزال در روز داشته باشید، اما نه کمتر از یک انزال در هفته.

علل پروستاتیت

چندین شکل رایج از این بیماری وجود دارد:

 • پروستاتیت حاد دارای علائم مشخصه برای تمام فرآیندهای التهابی است: لرز، درد در ناحیه آسیب دیده، تب. گاهی در هنگام ادرار، تشکیلات چرکی سفید یا بی رنگ از کانال خارج می شود. در برخی موارد، پروستاتیت حاد منجر به سپسیس می شود و نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد. علت بیماری عفونتی است که پروستات را درگیر می کند. عوامل دیگری که بر پیشرفت بیماری تأثیر می گذارد:
  1. هیپوترمی؛
  2. زندگی جنسی نامنظم، پرهیز طولانی مدت؛
  3. تاخیر در دفع ادرار؛
  4. روش زندگی فعال نیست.
  5. بیماری های دستگاه تناسلی ادراری؛
  6. داشتن عادت های بد
 • علاوه بر این، پروستاتیت مزمن شایع است. این بیماری می تواند بدون علائم یا بدون تشدید رخ دهد (مشکلات خفیفی در ادرار و در حین رابطه جنسی وجود دارد). در صورت تشدید، درد ظاهر می شود. همچنین، پروستاتیت مزمن می تواند منجر به التهاب مثانه شود، زیرا ناحیه پروستات کانون عفونت کل دستگاه ادراری تناسلی است. برای تشخیص بیماری، نمونه ای از میکروارگانیسم ها در محیط غذایی کاشته می شود و از میکروسکوپ راز پروستات نیز استفاده می شود. علت این بیماری ضایعات باکتریایی غده پروستات است. تئوری های مختلفی وجود دارد که وقوع پروستاتیت مزمن را توضیح می دهد:
  1. نظریه التهاب شیمیایی که بر اساس آن التهاب در نتیجه نفوذ ادرار به بافت های غده پروستات رخ می دهد. این امر به افزایش فشار ادرار نیاز دارد که می تواند ناشی از انسداد کانال ادراری باشد (مثلاً باقی مانده مایع منی).
  2. تئوری ایمنی نشان می دهد که پروستاتیت در پاسخ به آنتی ژن های مختلفی که در بافت های پروستات رسوب کرده اند ظاهر می شود.
  3. نظریه نوروژنیک بیان می کند که التهاب نوروژنیک تحت تأثیر مواد فعال بیولوژیکی که در انتهای عصب آزاد می شوند رخ می دهد.

درمان پروستاتیت

هرچه درمان پروستاتیت زودتر شروع شود، بهتر است، بنابراین تشخیص زودهنگام بیماری یکی از عوامل کلیدی است. در صورت مشکوک بودن، لازم است با یک اورولوژیست تماس بگیرید، که نمونه برداری و تجزیه و تحلیل ادرار و خون را انجام می دهد و همچنین درمان مناسب را تجویز می کند.

برای درمان پروستاتیت از روش های پزشکی استفاده می شود که دوره درمان آن تا 4 هفته ادامه دارد:

 • استفاده از آنتی بیوتیک ها برای سرکوب عفونت یا فعالیت باکتری.
 • استفاده از آلفا بلوکرها که با اثر بر گیرنده های آدرژنتیک، سیر بیماری را تسهیل می کنند.
 • استفاده از داروهای ضد التهابی که بر روی غده ملتهب اثر می کنند.
 • استفاده از داروهای گیاهی که علائم را تسکین می دهند.
 • هورمون درمانی

علاوه بر درمان پزشکی، از روش های زیر استفاده می شود:

 • ماساژ پروستات؛
 • درمان LOD؛
 • تمرینات آرامش بخش؛
 • فیزیوتراپی؛
 • طب سوزنی؛
 • در صورت تشدید از مداخله جراحی استفاده می شود.